Tesnoba je nekaj, kar ste zagotovo kdaj občutili tudi sami. Če se vam tesnobni občutki ne pojavljajo prav pogosto, potem so skrbi povsem odveč, saj je to lahko nekaj povsem običajnega, ko se soočamo s kakšnimi dogodki, ki nam niso ravno najbolj pri srcu.
Po drugi strani pa tesnoba lahko hitro postane del našega vsakdana. Slednje pa še zdaleč ni vseeno. Dobro je, da pravočasno ukrepamo. Ko govorimo o tesnobi, slej ko prej naletimo tudi na pojem anksioznost.
Kaj je anksioznost?
Če vas zanima psihoterapija in vse, kar je povezano z njo, boste naleteli na številne pojme in stanja, ki pestijo današnjega človeka. Lahko boste na primer odkrivali, kaj je depresija, kaj je anksioznost, kakšne so ključne razlike med njima, zakaj pride do obeh stanj in podobno.
Anksioznost je najlažje definirati tako, da rečemo, da gre posebno čustveno stanje, ki ga spremljajo neprijetnosti, kot so občutki strahu, prav tako živčna napetost. Raziskave so pokazale, da naj bi za takšnim čustvenim stanjem po svetu trpelo kar ena desetina ljudi, kar pa zagotovo ni malo.

Psihoterapija kot veda pravi, da anksioznost sama po sebi še ni bolezen. Gre namreč za povsem naravni odziv, ki je tako kot stres poglaviten za naše preživetje, in sicer v primerih, ko nam pretijo nevarnosti iz našega okolja.
Ko je torej govora o anksiozni motnji, imamo v mislih pretiran odziv oziroma reakcijo, ki pravzaprav nima prav nobenega stika z resničnostjo. Občutki tesnobe pa so zelo močni in vseskozi prisotni.
Kaj lahko povzroča tesnobo?
Tesnoba je torej precej neprijeten občutek, ki vam lahko hitro pokvari dan. Tesnobni lahko postanete zaradi številnih dejavnikov oziroma razlogov, kot so hudi pritiski na delovnem mestu, finančna stiska, skrbi pred rojstvom otroka, zmanjšana mobilnost, zmanjšana fizična sposobnost in še bi lahko naštevali.
Seveda pa se tesnoba ali pa anksioznost lahko pri vsakem od nas pojavi v nekoliko drugačni obliki. Psihoterapija omenja, da se simptomi pri posameznih osebah lahko razlikujejo predvsem po svoji intenzivnosti. Človek lahko izkusi sila neprijetne občutke v trebuhu ali pa mu močno razbija srce.
Anksiozna oseba se zelo pogosto počuti, kot da nima več nadzora nad okoljem, prav tako ne nad svojim telesom. Če je motnja resnejša, potem so simptomi lahko še bistveno bolj siloviti.